Prof. dr Mitar Kovač o poseti Ruskoj Federaciji (video)

Prof. dr Mitar Kovač:

Prisustvovali smo istorijskom momentu glasanja. U izbornom procesu me oduševilo volja građana da se izbore da predsednik Putin ostane i u ovom narednom mandatu. Sudbinu svoje nacije vezuju za njega. 129 država je imalo svoje posmatrače, to je 2/3 sveta. Ruski narod je svestan da se bore ne samo za Rusiju već za ceo slobodoljubivi svet. Mnogi mediji na Zapadu su pokušali da ospore rezultate izbora ali je obesmišljen čestitkama od svih zemalja koji predstavljaju slobodarski svet. Druga dimenzija mojih razmišljanja je, gde smo tu mi, naša veza sa Rusijom.

Ko je nas udaljio u ovom međuvremenu sa Rusijom. Zašto naša deca nemaju tu bližu vezu sa ruskim školama. Zašto se naše eskurzije završavaju u zapadnim prestonicama, zašto ne idu ka Istoku. Ono što vidimo danas, naša država, sve je okrenuto ka Briselu, ka Vašingtonu pa i u vojnoj dimenziji, nema te makar ravnopravne saradnje sa Ruskoj Federacijom.

Mene je oduševio ruski narod, Moskva kao grad. Obišao sam sve te zapadne prestonice i kroz vojnu saradnju, ali nigde nisam video tu lepotu. Ne samo što osećam dušu tog naroda, nisam se osećao kao da sam u inostranstvu već sam imao osećaj kao da sam nekada živeo tamo. Želim da pošaljem poruku našoj omladini, našem narodu, ako im nije daleko London ili Pariz, Moskva im je bliža. Neka odu do Sankt Petersburga i druge gradove. Neka se okrenu prema Istoku. Tamo nam je budućnost u svakom smislu i političkom, i nacionalnom, i emocionalnom, i sistemom vrednosti, mi smo bliski njima. Nas je za ove poslednje tri decenije, pokvario Zapad. Ono što vidimo na Istoku je ono što smo mi imali pre tri decenije. U Rusiji znaju sve naše strateške probleme. Spremni su da nam oproste ono što nam niko ne bi oprostio, u smislu našeg odnosa prema njima i u smislu zauzimanja
nekih stavova koji su nedopustivi. Ponekada, mi sami prema sebi smo neprijatelji i prema tom našem duhovnom sedištu, Kosova i Metohiji.

Oni nam ne bi rekli ono što misle da nas ne povrede, ali sigurno nemaju razumevanje za ovolike naše ustupke prema Zapadu.
Kao što su pristajanje na nekakve sporazume, briselske, ohridske, koji nas vode u tamnicu, duhovnu, kulturnu, ne vode nas u nikakav razvoj i tu evropsku perspektivu. Vidim svuda ispruženu ruku ka nama za sve. Ne možemo tražiti više. Njihova ruka je ispružena i u domenu ekonomije,
politike, odbrane, bezbednosti. Na nama je da li ćemo je prihvati. Mi kao grupa ljudi pokušavamo da budemo most, koja će donekle uticati i na vlast, urazumiti neke koji su zabludeli u opoziciji da im je jedini život u Briselu ili Vašingtonu.

Mi mislimo suprotno. Naš je spas Kosovo i Metohija, spas Srbije na Istoku, da naša društvena delatnost treba biti preusmerena ka tom našem Istoku, pre svega prema Rusiji kao našem duhovnom središtu van Srbije, ali i prema drugim zemljama. Ni jedan problem ne možemo
i nećemo rešiti ni sa EU, ni sa kojom zemljom Zapada. Oni su rekli da će to uvrstiti u poglavlje 35. Mi moramo reči EU da ako mi njima ne trebamo sa Kosovom i Metohijom, ne trebaju ni oni nama. Sve ovo što činimo, moramo da sprovedemo jedino uz pomoć naroda
i uz Božiju volju. To je geslo kojeg se mi pridržavamo. Bez te dve stvari, svaka druga ideja je neostvarljiva.

 

One thought on “Prof. dr Mitar Kovač o poseti Ruskoj Federaciji (video)

  1. Dobro je što ste bili prisutni u ulozi posmatrača na važnim izborima u Rusiji ali sada je neophodno da se sedne i ozbiljno razmisli o razgovorima sa celokupnom patriotskom opozicijom oko zajedničkog nastupanja sa ciljem promene vlasti i prvenstveno sistema! Da se gurnu u stranu svi unutrašnji problemi i neslaganja jer ima nešto što je valjda bitnije od lične sujete i kadrovskih nesporazuma u strankama! Ja kao običan građanin i potencijalni glasač a kao što je i većina patriotski orjentisanih građana Srbije očekujemo to od vas političara kojima smo dali poverenje nedavno! Zadovoljiti se samo mandatima u parlamentu i bitisati tamo oslobođeni od svake odgovornosti za vođenje države i nacije bez stvarne želje da se nešto menja nije dugoga veka! Vreme je za tzv. Kordon saniter! Po strani ideologija a na čelo promena sistema da se dovede prvo država u red a to možete samo ujedinjeni!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *